Ścieżka po agendzie TestWarez 2017

Hej! Już za chwilę odbędzie się TestWarez 2017. Postanowiliśmy przygotować dla was krótki poradnik na jakie prelekcje, naszym subiektywnym zdaniem, warto się wybrać jeśli jesteś początkującym testerem/testerką.

Załóżmy, że jesteś Juniorem :). No dobra zakładamy, że już pracujesz i masz jakieś obycie w temacie testowania. Nie mniej jednak jesteś jeszcze na początku swojej drogi. Naszym zdaniem wybrane prelekcje na pewno pogłębią Twoją wiedzę i będą przyczynkiem do późniejszych rozmów w konferencyjnych kuluarach (których w żadnym wypadku nie należy pomijać!).

Dzień pierwszy

No to zaczynajmy. Jako pierwszy polecamy wykład inauguracyjny Michała Kujałowicza “Zarządzanie jakością w sercu zespołu i każdego w zespole – case study”, który na podstawie swoich doświadczeń wyniesionych z projektu opowie nam jak zarządzać jakością.

Kolejnym będzie panel dyskusyjny pt. “Co dobry tester powinien umieć i czego uczyć” pomiędzy Adamem Romanem i Lucjanem Stapp. Na podstawie zebranych ankiet i analizy usług szkoleniowych dowiesz się, czego oczekuje się od dobrze wykształconego testera.

Prawdopodobnie jeszcze nie zadałeś sobie tego pytania, ale prędzej czy później i Ciebie najdzie ta sama refleksja, która kierowała Tomaszem Osojcem – “Dlaczego (ciągle) jestem testerem”. Warto być przygotowanym i zobaczyć jak radzą sobie z tym pytaniem starsi koledzy.

Skoro pewne egzystencjalne rozterki mamy za sobą, skupmy się trochę na pieniądzach. Tutaj pomocny okaże się wykład “QA z perspektywy biznesu – jak zarabiać na testowaniu” Jarosława Szewczuka. Warto mieć wiedzę na temat tego, jak wygląda testowanie z perspektywy biznesowej, aby lepiej rozumieć nasze miejsce w tym całym dość zawiłym procesie. Ten wykład na pewno da nam dobry wstęp do dalszych poszukiwań.

Jeśli nie pracujesz w sektorze bankowym, warto się dowiedzieć jak w takim środowisku wygląda proces testowania. Tutaj z pomocą przyjdą Rafał Kmiecik, Michał Wnuk oraz Tomasz Boryna z wystąpieniem “Daleko od Excela”. Jest bardzo prawdopodobne, że jeszcze nie tworzyłeś/tworzyłaś testów automatycznych, ale to nie powinno Tobie przeszkodzić w zrozumieniu kolejnego wystąpienia: “Co z tą asercją” Agnieszki Kościuczyk. Przed rozpoczęciem testowania, warto wiedzieć, co i w jaki sposób sprawdzamy. Zatrzymanie się chwilę nad tematem asercji w testach automatycznych na pewno będzie przydatne. Damian Bednarczyk w “Centralizacji pracy testera” pokaże jak lepiej używać JIRY i które z jej dodatkowych narzędzi wydają się najlepiej spełniać swoją funkcję. Przyszłością jest Internet rzeczy, a co za tym idzie jednym z kierunków, w którym warto się rozwijać jest testowanie ich bezpieczeństwa i tutaj z pomocą przyjdzie wykład Piotra Nazimka “Securing the Internet of Things”.

Kolejnym wartościowym panelem dyskusyjnym będzie “Jakość w pracy testera” Natalii Krawczyk-Grzegorzewicz oraz Karoliny Zmitrowicz. Ciekawym wystąpieniem wydaje się także “What Tester Can Learn in Support” Macieja Wyrodka, podczas którego przedstawi nam czego możemy się nauczyć od ludzi pracujących w projekcie, kiedy wszyscy inni skończyli już nad nim pracę. Następny panel dyskusyjny tłumaczy się sam. Jako junior po prostu musisz na nim być, a mowa o wystąpieniu pt. “Jak zaplanować testy, aby nie wylądować w czarnej dziurze?” Łukasza Pietruchy oraz następujący po nim wykład Jana Sabaka “Jak lepiej testować”.

Uff…Pierwszy dzień za nami, założyliśmy dość idealistyczny plan, że będziesz prawie na każdej następującej po sobie prelekcji. Kolejny dzień postaramy się zaplanować trochę lżejszy.

Dzień drugi

Zaczynamy od prelekcji pt. “Jaką przyszłość ma zawód testera w świecie automatów” Piotra Kuljona i Jacka Stracha. Junior nie Junior, warto pomyśleć o przyszłości i w którą stronę zaplanować swój rozwój, aby nie zostać w tyle.

Prędzej czy później na pewno spotkasz się z pojęciem automatyzacji. Świetnym wstępem do tego będzie wykład Pawła Gutowskiego “Jak wprowadzić automatyzację testów do istniejącego projektu? – na przykładzie Robot Framework”.

Tak jak obiecaliśmy teraz chwila przerwy a po niej panel dyskusyjny Tomasza Olszewskiego “Metryki, Raporty, KPI-ciemna strona informacji”, w którym poradzi on nam, jak nie tworzyć

niepotrzebnych i niejasnych raportów. 

Dobrze wiemy, że rozmowy kwalifikacyjne masz już za sobą, ale zdecydowanie powinieneś pojawić się na wystąpieniu “Przychodzi tester na rozmowę…”. Dowiesz się, jakie są możliwości rozwoju na stanowisku testera. Prelekcja Patryka Hempereka jest dla Ciebie po prostu obowiązkowa. Kolejny obowiązkowy wykład to “Przypadek testowy a kliencki przypadek użycia” Piotra Wójtowicza, który doradzi nam jak zoptymalizować przypadki testowe.

No dobrze, jesteśmy już przy końcu drogi, więc na koniec proponujemy panel dyskusyjny “Exploratory vs Scripted Testing”, w którym Michał Buczko wyjaśni nam, czym jest testowanie eksploracyjne i w jakich wypadkach sprawdza się ono najlepiej.

Tak jak obiecaliśmy dzień drugi proponujemy trochę mniej intensywny. Wy natomiast  dajcie znać, jak Wam podoba się nasz plan, bo może pominęliśmy jakieś wystąpienie, które dla Juniora jest po prostu “musthave”. Dajcie znać w komentarzach, a my widzimy się na Test Warez 2017.

Dodaj komentarz